Co wpływa na cenę nieruchomości?

Cena nieruchomości

Cena nieruchomości zależy od wielu czynników. Najważniejsze wśród nich to lokalizacja, standard (stan techniczny) i wielkość (metraż). Wpływ na cenę ma również kondycja rynku. Obecnie z powodu planowanego uruchomienia preferencyjnych rządowych kredytów na „2%” nieruchomości lekko drożeją.

Sprawdzamy za co warto dopłacić i na czym się skupić szukając nieruchomości.

Lokalizacja

Lokalizacja jest jednym z najważniejszych czynników, który wpływa na cenę nieruchomości. Najbardziej atrakcyjne są nieruchomości znajdujące się w pobliżu centrów miast i w dobrze skomunikowanych dzielnicach. Często ważne jest położenie np. w pobliżu dużego parku czy lasu.

Standard wykończenia

W 2023 roku przyjmuje się, że remont metra kwadratowego mieszkania to koszt ok 2500zł. Oczywiście można łatwo tę kwotę podnieść lub lekko obniżyć, ale można ją przyjąć jeśli planujemy kupić nieruchomość którą trzeba będzie wyremontować.

Ceny nieruchomości rosną również wraz ze wzrostem standardu i rozmiaru nieruchomości. W czasie spadku popytu na rynku zmniejsza się liczba transakcji, co prowadzi do obniżki cen. Natomiast w czasie rosnącego popytu ceny zwykle rosną. Wpływ na cenę nieruchomości ma również ogólny stan rynku pracy, sytuacja gospodarcza kraju, poziom stóp procentowych czy regulacje prawne. 

Sytuacja na rynku

 Sytuacja na rynku ma ogromny wpływ na ceny nieruchomości. Właściwie każda zmiana w gospodarce, polityce czy sytuacji społecznej może wpłynąć na rynek nieruchomości. Najważniejsze dla kształtu cen są: popyt i podaż, stan gospodarki, stopy procentowe, inflacja, a także polityka rządu w zakresie zagospodarowania przestrzennego i podatkowa. W Polsce co prawda nie szykują się obecnie drastyczne zmiany opodatkowania, ale warto pamiętać, że co jakiś czas powraca dyskusja o opodatkowaniu pustostanów. Taki podatek miałby na celu zwiększyć liczbę mieszkań na rynku, zachęcając do sprzedaży osoby, które nie użytkują mieszkania czy domu. 

 W czasach, gdy popyt na nieruchomości przewyższa podaż, ceny nieruchomości rosną, a w przypadku spadku popytu, ceny mogą zacząć spadać. Inflacja i podwyżki stóp procentowych mogą zwiększyć koszty kredytów hipotecznych, co wpłynie negatywnie na popyt na nieruchomości i przyczynić się do spadku ich cen. Polityka rządu, takiego jak programy mieszkaniowe czy zmiany podatkowe, również mają wpływ na rynek nieruchomości. Na przykład, zmniejszenie podatku od nieruchomości może przyczynić się do wzrostu popytu na nieruchomości. Ogólnie rzecz biorąc, sytuacja na rynku ma ogromny wpływ na ceny nieruchomości. Dlatego też, kupując lub sprzedając nieruchomość, warto monitorować trend na rynku, aby podjąć najlepszą decyzję. Moment w którym trudno jest sprzedać mieszkanie (tak jak obecnie) ułatwia negocjacje cenowe.

Kiedy ceny nieruchomości spadną?

W historii wiele czynników miało wpływ na spadek cen domów, w tym: 1. Kryzys finansowy – potężny kryzys finansowy, który wybuchł w 2008 roku, spowodował szereg zagrożeń dla rynku nieruchomości. Bankructwa banków, straty na giełdzie i recesja gospodarcza przyczyniły się do spadku cen domów na całym świecie. 2. Nadpodaż – w niektórych rejonach, przede wszystkim w miastach, na rynku pojawiła się nadpodaż mieszkań. Nadwyżka budownictwa względem popytu spowodowała, że ceny mieszkań zaczęły spadać. 3. Zmiana preferencji klientów – zmieniające się trendy w budownictwie i preferencje klientów, którzy zaczęli szukać innych rodzajów nieruchomości, np. mieszkań w blokach z dostępem do dziedzińca z zielonym ogrodem i atrakcjami dla dzieci, spowodowały spadek cen domów zlokalizowanych w starszych budynkach lub na obrzeżach miasta. 4. Względna nieatrakcyjność określonych rejonów – zaniedbane lub mało atrakcyjne rejonu miasta przestały przyciągać inwestorów i kupujących, co doprowadziło do spadku cen nieruchomości tam zlokalizowanych. 5. Zmiana sytuacji ekonomicznej – recesje gospodarcze i kryzysy finansowe skutkują spadkiem dochodów ludzi i zwiększeniem liczby bezrobotnych, co wpływa negatywnie na popyt na nieruchomości. 6. Spadek dostępności kredytów hipotecznych – zmiany w polityce bankowej, zaostrzenie wymagań dotyczących kredytów hipotecznych lub wyjście z rynku banków, które finansowały dany sektor nieruchomości, również wpływają na spadek cen. 




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *